Yasen Nikolaevich Zasurskiy - bu ismni MDH mamlakatlarining jurnalistika olamida tahsil olgan va ta’lim bergan mutaxassislar juda yaxshi bilishadi. Moskva davlat universiteti jurnalistika fakultetining prezidenti, Rossiya Federatsiyasida xizmat ko‘rsatgan jurnalist, filologiya fanlari doktori, professor Yasen Nikolaevich 42 yil davomida MDU jurnalistika fakultetini boshqargan. U dekanlik faoliyati davomida soha bo‘yicha ko‘plab darsliklar, kitoblar chop ettirgan, sohaning nazariy rivojiga katta hissa qo‘shgan olim, ko‘plab shogirdlarga boshchilik qilgan sevimli ustozdir.
Zasurskiy dekanlik vaqtlarida O‘zbekiston Milliy universiteti Jurnalistika fakulteti dekani va asoschisi Ernazarov Tugan Ernazarovich bilan yaqin hamkor va do‘st bo`lishgan, ikki fakultet o‘zaro birgalikda darsliklar yaratish, malaka almashish bo‘yicha ko‘p yillar birga ishlashgan.
O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti tashkil etilganidan so‘ng universitet rektori Sherzodxon Qudratxo‘ja 2018 yilda soha bo‘yicha xorijiy oliy ta’lim muassasalari aro o‘tkazilgan xalqaro konferensiya doirasida Yasen Nikolaevich bilan ham uchrashib, suhbatdosh bo‘lgandi.
Ming afsuski, kuni kecha 1-avgust sanasida Yasen Nikolayevich Zasurskiy 91 yoshida vafot etdi. Salkam bir asrlik umrini jurnalistika sohasiga bag‘ishlagan olimni eslar ekan, universitet rektori “Zasurskiy munkayib qolgan holida ham har kuni fakultetga kelib, shogirdlariga dissertatsiyalarida tushuntirish va maslahatlar berar ekan. Xonasida yuzlab betli qog‘ozlar orasida nima qayerda turishini bilar, xotirasi o‘tkir, fikrlari shu yoshida ham tiniq edi. Mendan o‘zbek olimlarini nomma nom so‘rab chiqqani hech esimdan chiqmaydi. Uchrashuvdan qaytishda u bilan jurnalistika tarixi va kelajagi haqida soatlab suhbatlashish mumkinligi va haqiqiy soha fidoyisi ana shunday bo‘lishi haqida o‘ylagandim” deydi.
Ushbu judolik munosabati bilan O‘zbekiston Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti Yasen Nikolayevichning yaqinlariga va Moskva Davlat universiteti Jurnalistika fakulteti jamoasiga chuqur ta’ziyasini izhor etadi. Jurnalistika olami esa Zasurskiyning soha uchun qilgan fidoyiliklarini hech qachon unutmaydi!

Ясен Николаевич Засурский... Это имя хорошо известно тем, кто учился журналистике, и тем, кто преподавал по этому направлению в странах СНГ.
Президент факультета журналистики Московского государственного университета, заслуженный журналист Российской Федерации, доктор филологических наук, профессор Ясен Николаевич Засурский на протяжении 42 лет возглавлял журфак МГУ. Он являлся ученым, под руководством которого было опубликовано множество учебных пособий, книг по журналистике; учёным, внесшим огромный вклад в развитие теории журналистики за время профессиональной деятельности в качестве декана, и любимым наставником многих известных на сегодняшний день журналистов.
Засурский был близким партнером и другом Эрназарова Тугана Эрназаровича, декана факультета журналистики Национального университета Узбекистана. Благодаря этим тёплым отношениям два ведущих университета на протяжении долгих лет тесно сотрудничали. Так, создавались новые учебные пособия, велась большая работа по обмену опытом.
После открытия Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана в рамках международной конференции зарубежных ВУЗов, проходившей в 2018 году в Москве, ректор университета Шерзодхон Кудратходжа встретился с Ясеном Николаевичем.
К большому сожалению, 1 августа этого года в возрасте 91 лет Ясен Николаевич скончался. Вспоминая о выдающемся учёном, профессионале своего дела, Шерзодхон Кудратходжа говорит:
«Засурский даже в таком преклонном возрасте приходил на работу каждый день и давал своим студентам советы по подготовке диссертаций. Несмотря на то, что у него в кабинете всегда было сотни книг, он знал, что и где находится; его память была сильной, а мысли - ясными и чёткими. Никогда не забуду тот момент, когда он начал поимённо спрашивать обо всех узбекских ученых. После встречи с ним я понял, что с ним можно часами говорить об истории, о будущем журналистики. Он был полностью предан своему делу.
В связи с кончиной Ясена Николаевича Засурского Университет журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана выражает глубокие соболезнования близким ученого и коллективу факультета журналистики МГУ.