Internet jurnalistika va
Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo‘yicha dekan o‘rinbosari - Iskandar Mullajonov
Uslubchi - Shahnoza Komilova
Ish yurituvchi
Kafedralar:
Raqamli media va internet jurnalistika kafedrasi: Shaxnoza Taylakova
Medimenejment va mediamarketing kafedrasi: Dilshod Mamasoatov
Mediadizayn: Sultonboy Kurbanov
"Internet jurnalistika" yo'nalishida 115 ta talaba o'qiydi. Hozirgi zamonda tendensiyaviy yo'nalish bo'lib, o'zining naqadar muhimligini bizga har kuni bildirmoqda. Ularga “Xorijiy til”, “Media huquqi va etikasi”, “Mobil jurnalistika”, “Axborot texnologiyalari”, “G‘arb va sharq jurnalistikasi”, “Online jurnalistika”, “Robot jurnalistikasi”, “Internetda esseistikava dokumentalistika”, “Online jurnalistikada medialandshaft asoslari”, “Jurnalistika va OK asoslari”, “Multimediya jurnalistikasi”, “Konvergent tahririyat” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga respublikada eng ko‘zga ko‘ringan professor-o‘qituvchilar – Sherzodxon Qudratxo‘jaev, Nozima Muratova, Muqimjon Qirg‘izboev, Nargis Qosimova, Latofat Toshmuhammedova, Saida Beknazarovalar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli internet nashrlarlar, bosma OAV – “Kun.uz” , “Daryo.uz”, “Uz24.uz”, “Xalq so‘zi”, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” “UzA”, “Qalampir.uz”da amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar.
O‘qituvchilar: Abdusaid Ko‘chimov, Oisha Zakirova, Dildora Rizayeva, Sohiba Soliyeva, Iroda Murodjonova, Nodira Zoxitova, Oydin Berdiyeva, Gulnoza Najmiddinova.
Tyutor: hozircha yo‘q
Mediamarketing va reklama yo‘nalishida 102 nafar talaba tahsil olishadi. Ularga “Reklama nazariyasi va amaliyoti”, “Xorijiy til”, “Pul va kredit”, “Raqamli platformalar”, “Axborot texnologiyalari”, “Mediamarketing strategiyalari va texnologiyalari”, “Marketing va jamiyat”, “marketing kommunikatsiyalarida PR”, “Axborort xizmati faoliyatini tashkil etish”, “Ekologik PR”, “Televideniye va radioda reklama”, “Mediamarketing nazariyasi va amaliyoi” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga Sherzodxon Qudratxo‘ja, Shaxnoza Taylakova, Sadoqat Maxsumova, Latofat Toshmuhamedova, Dilshod Mamasoatov kabi mohir professor-o‘qituvchilar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli ommaviy axborot vositalarida, xususan, “O‘zbekiston” , “Mening yurtim”, “Sevimli”, “Dunyo bo‘ylab” telekanallari, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” gazetalarida amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar. Juda ham bir qiziq yo‘nalish bo‘lgan holda, ko‘p abituriyentlar e'tiborini o‘ziga tortmoqda.
O‘qituvchilar: Zafar Rustamov, Umida Yakubova,M.Masemedjanova, Gulnoza Nasrullayeva.
Mediadizayn yo‘nalishida jurnalistika sohasida eng yangi va zamonaviy yo‘nalish bo‘lib, bu tarmoqda 142 nafar talaba tahsil olishadi. Ularga medianing dizayni, imidji, shu bilan birga, jurnalistikaning nazariy asoslaridan qiziqarli fanlar o‘qitiladi. Masalan, “Mediadizaynning dasturiy ta’minoti”, “Xorijiy til”, “Raqamli montaj”, “Multimediya vositalari va turlari”, “Zamonaviy veb-dizayn”, “Dizayn nazariyasi va tarixi”, “Foydalanuvchi dizayni”, “San’atda raqamli foto asoslari”, “Media biznes asoslari va boshqaruv”, “Veb dasturlash texnologiyalari”, “Veb dizayn”, “Zamonaviy 3D grafikasi” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga Nozima Muratova, Muqimjon Qirg‘izboev, Dadaxon Yoqubov kabi mohir professor-o‘qituvchilar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli ommaviy axborot vositalarida, xususan, “O‘zbekiston” , “Mening yurtim”, “Sevimli”, “Dunyo bo‘ylab” telekanallari, “Xalq so‘zi”, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” gazetalarida amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar.
O‘qituvchilar: Shoxrux Cho‘lliyev, Dadaxon Yoqubov, Farrux Saidov, Ug‘ilshod Suyunova, Jamshid Sadinov, Jahongir Modullayev.
Tyutor: Viloyat Shodiyeva
Iqtisodiy jurnalistika yo‘nalishi yangi yo‘nalishlardan biri bo‘lib tarmoqda 12 nafar talaba tahsil olishadi. Ularga “Iqtisodiyot nazariyasi”, “Mikroiqtisodiyot”,”, Makroiqtisodiyot”, “Xorijiy til”, “Pul va kredit”, “Raqamli platformalar”, “Axborot texnologiyalari”, “Raqamli iqtisodiyot”, “Mediabiznes asoslari va boshqaruv”, “Statistika”, “Ijtimoiy tarmoqlarda marketing”, “Marketing kommunikatsiyalari”, “Soliq va bojxona ishi”,“Axborort xizmati faoliyatini tashkil etish”, “Ekologik PR”, “Televideniye va radioda reklama”, “Mediamarketing nazariyasi va amaliyoi”, “Xalqaro marketing” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga Sherzodxon Qudratxo‘ja, Dilshod Mamasoatov, Umida Yakubova, Dadaxon Yoqubov, kabi mohir professor-o‘qituvchilar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli ommaviy axborot vositalarida, xususan, “O‘zbekiston” , “Mening yurtim”, “Sevimli”, “Dunyo bo‘ylab” telekanallari, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” gazetalarida amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar. Juda ham bir qiziq yo‘nalish bo‘lgan holda, ko‘p abituriyentlar e'tiborini o‘ziga tortmoqda.
Mediamenejment yo‘nalishida 17 nafar talaba tahsil olishadi. Ularga “Menejmentga kirish”, “Menejmentning tadqiqot usullari”, “Ijro menejmenti”, “Mediabiznes asoslari va boshqaruv”, “Marketing asoslari”, “Mikroiqtisodiyot”, “Iqtisodiyot nazariyasi”, Makroiqtisodiyot”, “Raqamli iqtisodiyot” “Xorijiy til”, “Pul va kredit”, “Raqamli platformalar”, “Axborot texnologiyalari”, “Mediamarketing strategiyalari va texnologiyalari”, “Marketing va jamiyat”, “Marketing kommunikatsiyalarida PR”, “Axborort xizmati faoliyatini tashkil etish”, ““Soliq va bojxona ishi”, “Televideniye va radioda reklama”, “Mediamarketing nazariyasi va amaliyoi”, “Ijtimoiy tarmoqlarda marketing” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga Sherzodxon Qudratxo‘ja, Dilshod Mamasoatov, Sadoqat Maxsumova, Latofat Toshmuhamedova, kabi mohir professor-o‘qituvchilar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli ommaviy axborot vositalarida, xususan, “O‘zbekiston” , “Mening yurtim”, “Sevimli”, “Dunyo bo‘ylab” telekanallari, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” gazetalarida amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar. Juda ham bir qiziq yo‘nalish bo‘lgan holda, ko‘p abituriyentlar e'tiborini o‘ziga tortmoqda.
O‘qituvchilar: Zafar Rustamov, Umida Yakubova, M.Masemedjanova, Gulnoza Nasrullayeva.
Fakulteti dekani
ZAKIROVA Oisha Vohid qizi
2016 y.- O‘zbekiston Milliy universiteti (magistratura) F.f.f.d PhD
Uslubchi
Komilova Shahnoza Odamboy qizi
2021-yildan buyon Internet jurnalistika va mediamenejment fakulteti uslubchisi
“Internet jurnalistika va mediamenejment” fakulteti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o`rinbosari

Интернет журналистика -- Шахноза Тайлакова
На направлении «Интернет-журналистика» обучается 115 студентов. Интерес к онлайн-журналистике растёт с каждым днём благодаря развитию технологий, из-за чего данное направление является весьма востребованным. «Иностранный язык», «Право и этика СМИ», «Мобильная журналистика», «Информационные технологии», «Западная и восточная журналистика», «Онлайн-журналистика», «Роботожурналистика», «Очерки и документальные фильмы в Интернете», «Онлайн-журналистика». в журналистике изучают основы медиаландшафта», «Журналистика и основы ОК», «Мультимедийная журналистика», «Конвергентная редакция».
Преподаватели: Шерзодхон Кудратходжа, Нозима Муратова, Мукимжон Кыргызбоев, Наргис Касымова, Латофат Ташмухаммедова, Саида Бекназарова Педагоги: Абдусаид Кочимов, Айша Закирова, Дилдора Ризаева, Сахиба Солиева, Ирода Муроджонова, Нодира Зохитова, Айдын Бердиева, Гульноза Нажмиддинова.
Тьютор: отсутствует.
На направлении «Медиамаркетинг и реклама» обучаются 102 студента. Среди изучаемых дисциплин имеются такие как: «Теория и практика рекламы», «Иностранный язык», «Деньги и кредит», «Цифровые платформы», «Информационные технологии», «Стратегии и технологии медиамаркетинга», «Маркетинг и общество», «PR в маркетинговых коммуникациях». , "Информационный сайт. Организация сервисной деятельности", "Экологический PR", "Теле- и радиореклама", "Теория и практика медиамаркетинга". Их преподают опытные профессора, такие как Шерзодхон Кудратходжа, Шахноза Тайлакова, Садокат Махсумова, Латофат Ташмухамедова, Дилшод Мамасоатов. Наряду с обучением студентов, в различных средствах массовой информации, в частности, на телеканалах «Узбекистан», «Моя страна», «Севимли», «Дунё бойлаб», «Марифат», «Даракчи», «Голос молодежи». занимался практикой в ​​газетах. Будучи очень интересной областью, она привлекает внимание многих абитуриентов.
Педагоги: Зафар Рустамов, Умида Якубова, М. Масемеджанова, Гульноза Насруллаева.
Тьютор: отсутствует
Медиадизайн – это новейшее и самое современное направление в сфере журналистики, по этому направлению обучается 142 студента. На данном направлении преподаются основы медиадизайна и имиджа, а также теоретические основы журналистики. Преподаются такие предметы как: «Программное обеспечение для медиадизайна», «Иностранный язык», «Цифровая сборка», «Мультимедийные инструменты и типы», «Современный веб-дизайн», «Теория и история дизайна», «Пользовательский дизайн», «Основы цифровой фотографии в искусстве», «Основы и управление медиабизнесом», «Технологии веб-программирования», «Веб-дизайн», «Современная 3D-графика». Их преподают опытные профессора, такие как Нозима Муратова, Мукимжон Кыргызбоев, Дадахан Якубов. Наряду с обучением студентов они появляются в различных средствах массовой информации, в частности, «Узбекистан», «Моя страна», «Севимли», «Дуньё бойлаб», «Народное слово», «Марифат». в газетах "Даракчи" и "Ёшлар овози".
Учителя: Шохрух Чоллыев, Дадахон Якубов, Фаррух Саидов, Угилшад Суюнова, Джамшид Садинов, Джахонгир Модуллаев.
Тьютор: Вилоят Шодиева
Экономическая журналистика – одно из новых направлений, на котором обучается 12 студентов. «Экономическая теория», «Микроэкономика», «Макроэкономика», «Иностранный язык», «Деньги и кредит», «Цифровые платформы», «Информационные технологии», «Цифровая экономика», «Основы медиабизнеса и менеджмента», «Статистика»., "Маркетинг в социальных сетях", "Маркетинговые коммуникации", "Налоговая и таможенная работа", "Организация информационно-сервисной деятельности", "Экологический PR", "Реклама на телевидении и радио", "Теория и практика медиамаркетинга" », «Международный маркетинг».‌‌
Их преподают опытные профессора, такие как Шерзодхон Кудратходжа, Дильшод Мамасоатов, Умида Якубова, Дадахан Якубов. Обучение, также, проводится и в практическом формате на таких телеканалах/газетах как: «Узбекистан», «Моя страна», «Севимли», «Дунё бойлаб», «Марифат», «Даракчи», «Голос молодежи».
В области медиаменеджмента обучаются 17 студентов. Среди изучаемых дисциплин имеются такие предметы как: «Введение в менеджмент», «Методы исследования менеджмента», «Исполнительный менеджмент», «Основы медиабизнеса и менеджмента», «Основы маркетинга», «Микроэкономика», «Экономическая теория», «Макроэкономика», «Цифровая экономика», «Иностранный язык», «Деньги и кредит», «Цифровые платформы», «Информационные технологии», «Медиамаркетинговые стратегии и технологии», «Маркетинг и общество», «PR в маркетинговых коммуникациях», «Организация информационно-сервисной деятельности », «Налоговая и таможенная работа», «Реклама на телевидении и радио», «Теория и практика медиамаркетинга», «Маркетинг в социальных сетях». Их преподают опытные профессора, такие как: Шерзодхон Кудратходжа, Дильшод Мамасоатов, Садокат Махсумова, Латофат Ташмухамедова.