Internet jurnalistika va
Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat ishlari bo‘yicha dekan o‘rinbosari - Iskandar Mullajonov
Uslubchi - Shahnoza Komilova
Ish yurituvchi
Kafedralar:
Raqamli media va internet jurnalistika kafedrasi: Shaxnoza Taylakova
Medimenejment va mediamarketing kafedrasi: Dilshod Mamasoatov
Mediadizayn: Sultonboy Kurbanov
"Internet jurnalistika" yo'nalishida 115 ta talaba o'qiydi. Hozirgi zamonda tendensiyaviy yo'nalish bo'lib, o'zining naqadar muhimligini bizga har kuni bildirmoqda. Ularga “Xorijiy til”, “Media huquqi va etikasi”, “Mobil jurnalistika”, “Axborot texnologiyalari”, “G‘arb va sharq jurnalistikasi”, “Online jurnalistika”, “Robot jurnalistikasi”, “Internetda esseistikava dokumentalistika”, “Online jurnalistikada medialandshaft asoslari”, “Jurnalistika va OK asoslari”, “Multimediya jurnalistikasi”, “Konvergent tahririyat” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga respublikada eng ko‘zga ko‘ringan professor-o‘qituvchilar – Sherzodxon Qudratxo‘jaev, Nozima Muratova, Muqimjon Qirg‘izboev, Nargis Qosimova, Latofat Toshmuhammedova, Saida Beknazarovalar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli internet nashrlarlar, bosma OAV – “Kun.uz” , “Daryo.uz”, “Uz24.uz”, “Xalq so‘zi”, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” “UzA”, “Qalampir.uz”da amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar.
O‘qituvchilar: Abdusaid Ko‘chimov, Oisha Zakirova, Dildora Rizayeva, Sohiba Soliyeva, Iroda Murodjonova, Nodira Zoxitova, Oydin Berdiyeva, Gulnoza Najmiddinova.
Tyutor: hozircha yo‘q
Mediamarketing va reklama yo‘nalishida 102 nafar talaba tahsil olishadi. Ularga “Reklama nazariyasi va amaliyoti”, “Xorijiy til”, “Pul va kredit”, “Raqamli platformalar”, “Axborot texnologiyalari”, “Mediamarketing strategiyalari va texnologiyalari”, “Marketing va jamiyat”, “marketing kommunikatsiyalarida PR”, “Axborort xizmati faoliyatini tashkil etish”, “Ekologik PR”, “Televideniye va radioda reklama”, “Mediamarketing nazariyasi va amaliyoi” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga Sherzodxon Qudratxo‘ja, Shaxnoza Taylakova, Sadoqat Maxsumova, Latofat Toshmuhamedova, Dilshod Mamasoatov kabi mohir professor-o‘qituvchilar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli ommaviy axborot vositalarida, xususan, “O‘zbekiston” , “Mening yurtim”, “Sevimli”, “Dunyo bo‘ylab” telekanallari, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” gazetalarida amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar. Juda ham bir qiziq yo‘nalish bo‘lgan holda, ko‘p abituriyentlar e'tiborini o‘ziga tortmoqda.
O‘qituvchilar: Zafar Rustamov, Umida Yakubova,M.Masemedjanova, Gulnoza Nasrullayeva.
Mediadizayn yo‘nalishida jurnalistika sohasida eng yangi va zamonaviy yo‘nalish bo‘lib, bu tarmoqda 142 nafar talaba tahsil olishadi. Ularga medianing dizayni, imidji, shu bilan birga, jurnalistikaning nazariy asoslaridan qiziqarli fanlar o‘qitiladi. Masalan, “Mediadizaynning dasturiy ta’minoti”, “Xorijiy til”, “Raqamli montaj”, “Multimediya vositalari va turlari”, “Zamonaviy veb-dizayn”, “Dizayn nazariyasi va tarixi”, “Foydalanuvchi dizayni”, “San’atda raqamli foto asoslari”, “Media biznes asoslari va boshqaruv”, “Veb dasturlash texnologiyalari”, “Veb dizayn”, “Zamonaviy 3D grafikasi” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga Nozima Muratova, Muqimjon Qirg‘izboev, Dadaxon Yoqubov kabi mohir professor-o‘qituvchilar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli ommaviy axborot vositalarida, xususan, “O‘zbekiston” , “Mening yurtim”, “Sevimli”, “Dunyo bo‘ylab” telekanallari, “Xalq so‘zi”, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” gazetalarida amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar.
O‘qituvchilar: Shoxrux Cho‘lliyev, Dadaxon Yoqubov, Farrux Saidov, Ug‘ilshod Suyunova, Jamshid Sadinov, Jahongir Modullayev.
Tyutor: Viloyat Shodiyeva
Iqtisodiy jurnalistika yo‘nalishi yangi yo‘nalishlardan biri bo‘lib tarmoqda 12 nafar talaba tahsil olishadi. Ularga “Iqtisodiyot nazariyasi”, “Mikroiqtisodiyot”,”, Makroiqtisodiyot”, “Xorijiy til”, “Pul va kredit”, “Raqamli platformalar”, “Axborot texnologiyalari”, “Raqamli iqtisodiyot”, “Mediabiznes asoslari va boshqaruv”, “Statistika”, “Ijtimoiy tarmoqlarda marketing”, “Marketing kommunikatsiyalari”, “Soliq va bojxona ishi”,“Axborort xizmati faoliyatini tashkil etish”, “Ekologik PR”, “Televideniye va radioda reklama”, “Mediamarketing nazariyasi va amaliyoi”, “Xalqaro marketing” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga Sherzodxon Qudratxo‘ja, Dilshod Mamasoatov, Umida Yakubova, Dadaxon Yoqubov, kabi mohir professor-o‘qituvchilar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli ommaviy axborot vositalarida, xususan, “O‘zbekiston” , “Mening yurtim”, “Sevimli”, “Dunyo bo‘ylab” telekanallari, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” gazetalarida amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar. Juda ham bir qiziq yo‘nalish bo‘lgan holda, ko‘p abituriyentlar e'tiborini o‘ziga tortmoqda.
Mediamenejment yo‘nalishida 17 nafar talaba tahsil olishadi. Ularga “Menejmentga kirish”, “Menejmentning tadqiqot usullari”, “Ijro menejmenti”, “Mediabiznes asoslari va boshqaruv”, “Marketing asoslari”, “Mikroiqtisodiyot”, “Iqtisodiyot nazariyasi”, Makroiqtisodiyot”, “Raqamli iqtisodiyot” “Xorijiy til”, “Pul va kredit”, “Raqamli platformalar”, “Axborot texnologiyalari”, “Mediamarketing strategiyalari va texnologiyalari”, “Marketing va jamiyat”, “Marketing kommunikatsiyalarida PR”, “Axborort xizmati faoliyatini tashkil etish”, ““Soliq va bojxona ishi”, “Televideniye va radioda reklama”, “Mediamarketing nazariyasi va amaliyoi”, “Ijtimoiy tarmoqlarda marketing” fanlari bo‘yicha tahsil olishadi. Ularga Sherzodxon Qudratxo‘ja, Dilshod Mamasoatov, Sadoqat Maxsumova, Latofat Toshmuhamedova, kabi mohir professor-o‘qituvchilar dars berishadi. Talabalar ta’lim olishi bilan birga turli ommaviy axborot vositalarida, xususan, “O‘zbekiston” , “Mening yurtim”, “Sevimli”, “Dunyo bo‘ylab” telekanallari, “Ma’rifat”, “Darakchi”, “Yoshlar ovozi” gazetalarida amaliy mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanadilar. Juda ham bir qiziq yo‘nalish bo‘lgan holda, ko‘p abituriyentlar e'tiborini o‘ziga tortmoqda.
O‘qituvchilar: Zafar Rustamov, Umida Yakubova, M.Masemedjanova, Gulnoza Nasrullayeva.
Fakulteti dekani
ZAKIROVA Oisha Vohid qizi
2016 y.- O‘zbekiston Milliy universiteti (magistratura) F.f.f.d PhD
Uslubchi
Komilova Shahnoza Odamboy qizi
2021-yildan buyon Internet jurnalistika va mediamenejment fakulteti uslubchisi
“Internet jurnalistika va mediamenejment” fakulteti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o`rinbosari

Internet journalism -- Shakhnoza Tailakova
115 students study in the specialty of "Internet journalism". Interest in online journalism is growing every day due to the quick development of technology, which is why this specialty is very popular. At this specialty are taught such subjects as: "Foreign Language", "Law and Ethics of Media", "Mobile Journalism", "Information Technology", "Western and Eastern Journalism", "Online Journalism", "Robot Journalism", "Essays and Documentaries on the Internet", "Online journalism", “Journalism basics”, “Multimedia journalism”, “Convergent editorial”.
Teachers: Sherzodkhon Kudratkhoja, Nozima Muratova, Mukimjon Kyrgyzboev, Nargis Kasymova, Latofat Tashmukhammedova, Saida Beknazarova Teachers: Abdusaid Kochimov, Aisha Zakirova, Dildora Rizaeva, Sahiba Solieva, Iroda Murodzhonova, Nodira Zohitova, Aidyn Berdieva, Guldinova Nazhmidonova.
Tutor: no
102 students study in the specialty of "Media Marketing and Advertising". Among the studied disciplines there are such as: "Theory and Practice of Advertising", "Foreign Language", "Money and Credit", "Digital Platforms", "Information Technology", "Strategies and Technologies of Media Marketing", "Marketing and Society", "PR in marketing communications. , "Information site. Organization of service activities", "Environmental PR", "Television and radio advertising", "Theory and practice of media marketing". They are taught by experienced professors such as Sherzodkhon Kudrathodzha, Shakhnoza Tailakova, Sadokat Makhsumova, Latofat Tashmukhamedova, Dilshod Mamasoatov. Along with theoretical education students get practical experience in various media, in particular, on the TV channels and newspapers such as: Uzbekistan, My Country, Sevimli, Dunyo Boylab, Marifat, Darakchi, Voice of Youth.
Teachers: Zafar Rustamov, Umida Yakubova, M. Masemedzhanova, Gulnoza Nasrullaeva.
Media design is the newest and most modern specialty in the branch of journalism, 142 students study in this specialty. In this branch, the basics of media design and image are taught, as well as the theoretical foundations of journalism. There are such subjects as: “Software for media design”, “Foreign language”, “Digital assembly”, “Multimedia tools and types”, “Modern web design”, “Theory and history of design”, “User design”, “Fundamentals digital photography in art.”, “Fundamentals and management of media business”, “Web programming technologies', “Web design”, “Modern 3D graphics”. They are taught by experienced professors such as Nozima Muratova, Mukimzhon Kyrgyzboev, Dadakhan Yakubov. Along with teaching students, they appear in various media, in particular, "Uzbekistan", "My Country", "Sevimli", "Dunyo Boylab", "People's Word", in the newspapers "Darakchi" and "Yoshlar Ovozi".
Teachers: Shohrukh Cholliev, Dadakhon Yakubov, Farrukh Saidov, Ugilshad Suyunova, Jamshid Sadinov, Jahongir Modullayev.
Tutor: Viloyat Shodieva
Economic journalism is one of the new branches with 12 students. "Economic Theory", "Microeconomics", "Macroeconomics", "Foreign Language", "Money and Credit", "Digital Platforms", "Information Technology", "Digital Economy", "Fundamentals of Media Business and Management", "Statistics". , "Marketing in social networks", "Marketing communications", "Tax and customs work", "Organization of information and service activities", "Environmental PR", "Advertising on television and radio", "Theory and practice of media marketing" , " International Marketing.”‌‌
They are taught by experienced professors such as Sherzodkhon Kudratkhoja, Dilshod Mamasoatov, Umida Yakubova, Dadakhan Yakubov. Along with theoretical education students get practical experience in various media such as: “Uzbekistan”, “My Country”, “Sevimli”, “Dunyo Boylab”, “Marifat”, “Darakchi”, “Voice of Youth”.
17 students study in the branch of media management. Among the disciplines studied there are such subjects as: "Introduction to Management'', "Methods of Management Research", "Executive Management", "Fundamentals of Media Business and Management", "Fundamentals of Marketing", "Microeconomics", "Economic Theory", "Macroeconomics", "Digital Economy", "Foreign Language", "Money and Credit", "Digital Platforms", "Information Technologies", "Media Marketing Strategies and Technologies", "Marketing and Society", "PR in Marketing Communications", "Organization of Information and service activity”, “Tax and customs work”, “Advertising on television and radio”, “Theory and practice of media marketing”, “Marketing in social networks”. They are taught by experienced professors such as: Sherzodkhon Kudratkhoja, Dilshod Mamasoatov, Sadokat Makhsumova, Latofat Tashmukhamedova.‌‌