Raqamli media va internet jurnalistikasi
Internet jurnalistika va ijtimoiy tarmoqlar fakultetining “Raqamli media va internet jurnalistika” kafedrasi O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2018-yil 31-may 484-sonli buyrug‘iga asosan O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti Kengashining 2019-yil 10-avgust kunidagi qaroriga muvofiq ochildi.
Oquv ishlari
1. Kafedralararo O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetining tarkibiy bo‘linmasi h Kafedrada jurnalistika ta’lim yo‘nalishida bakalavr bosqichida “Jurnalistika sohasida kopirayting”, “Matbuot internet tizimida”, “Axborot texnologiyalari”, “Televideniyeda reklama”, “Matbuotda reklama”, “Radioda reklama”, “Reklama nazariyasi va amaliyoti”, “Raqamli fotojurnalistika”, “Mediadizayn asoslari”, “Animatsiya yaratishning amaliy paketlari”, “Kreativ dizayn”, “Mediadizaynning dasturiy ta’minoti”, “Mediamarketing, reklamada moliya va statistika”, “OAVda fike-news”, “Internetda anons, reportaj va intervyu”, “Internet tarixi va zamonaviy tuzilishi”, “Onlayn jurnalistika”, “Internetda ijtimoiy tarmoqlar va bloglar”, “Infografika va ma’lumotlar vizualizatsiyasi”, “Makroiqtisodiyot”, “Mediamarketing nazariyasi va amaliyoti”, “Ijtimoiy mediamarkenting” kabi va magistratura bosqichi yo‘nalishida “Yangi medialar nazariyasi va amaliyoti”, “Internet OAVda multimediaviylik”, “Ijtimoiy tarmoqlarda jurnalistika”, “Mediani boshqarishda raqamli texnologiyalar”, “Internetda medialoyihalar va boshqaruv” singari fanlari bo‘yicha o‘quv, uslubiy, ilmiy-uslubiy, ilmiy-tadqiqot ishlari, shuningdek ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash, malaka oshirish va qayta tayyorlash hamda tashkiliy, ma’naviy-ma’rifiy va tarbiyaviy ishlar amalga oshiriladi.
2. Yuqoridagi fanlardan o‘quv adabiyotlari to‘liq O‘quv-uslubiy qo‘llanmalar, o‘quv-uslubiy majmualar doimiy ravishda yangilanadi. Universitetning axborot resurslari markazida barcha mavzular kitob va elektron versiyalarda taqdim etilgan.
II. Kafedrada magistratura mutaxassisliklari
5A220101 - “Internet jurnalistika”.
III. Kafedrada bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida o‘qitiladigan fanlar:
• “Jurnalistika sohasida kopirayting”;
• “Matbuot internet tizimida”;
• “Axborot texnologiyalari”;
• “Televideniyeda reklama”;
• “Matbuotda reklama”;
• “Radioda reklama”;
• “Reklama nazariyasi va amaliyoti”;
• “Raqamli fotojurnalistika”;
• “Mediadizayn asoslari”;
• “Animatsiya yaratishning amaliy paketlari”;
• “Kreativ dizayn”;
• “Mediadizaynning dasturiy ta’minoti”;
• “Mediamarketing, reklamada moliya va statistika”;
• “OAVda fike-news”, “Internetda anons, reportaj va intervyu”;
• “Internet tarixi va zamonaviy tuzilishi”;
• “Onlayn jurnalistika”;
• “Internetda ijtimoiy tarmoqlar va bloglar”;
• “Infografika va ma’lumotlar vizualizatsiyasi”;
• “Makroiqtisodiyot”;
• “Mediamarketing nazariyasi va amaliyoti”;
• “Ijtimoiy mediamarkenting”.
IV. 5A220101 - “Internet jurnalistika” magistratura mutaxassisligida oqitiladigan fanlar:
• “Yangi medialar nazariyasi va amaliyoti”;
• “Internet OAVda multimediaviylik”;
• “Ijtimoiy tarmoqlarda jurnalistika”;
• “Mediani boshqarishda raqamli texnologiyalar”;
• “Internetda medialoyihalar va boshqaruv”.
Ilmiy va ilmiy-uslubiy ishlar
Kafedraning ilmiy salohiyati – 40%. Ulardan 1 nafar oqituvchimiz texnika fanlari doktori, 5 nafar fan nomzodi, 2 nafar PhD ilmiy darajasiga ega bolganlar.
Kafedra pedagog-xodimlarining o‘rtacha yoshi 36 yosh. Kafedra pedagog-xodimlari tomonidan universitet faoliyati davomida 1 ta monografiya, 3 ta oquv qollanma, 1 ta uslubiy qollanma tayyorlangan.
Ma’naviy-ma’rifiy ishlar
Kafedra professor - o‘qituvchilari tomonidan belgilangan reja asosida OAV tashkilot va muassasalar bilan turli mavzularda uchrashuvlar, davra suhbatlari va ma’ruzalar o‘tkazib kelinmoqda.
Kafedraning 12 ta o‘qituvchisi guruh murabbiyi sifatida faoliyat olib borishadi. Ular tomonidan guruhlarda ma’naviy-ma’rifiy va tarbiyaviy ishlar amalga oshirilmoqda.

Кафедра «Цифровые медиа и интернет-журналистика» факультета интернет-журналистики и социальных сетей в соответствии с приказом Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 31 мая 2018 года № 484 Совет Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана Открыт в соответствии с решением от 10 августа 2019 года.
Академическая работа
1. Межкафедральное отделение Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана на степень бакалавра журналистики на кафедрах «Копирование в сфере журналистики», «Пресса в Интернете», «Информационные технологии», «Реклама на телевидении», » В прессе «Реклама на радио», «Теория и практика рекламы», «Цифровая фотожурналистика», «Основы медиа-дизайна», «Практические пакеты для создания анимации», «Креативный дизайн», «Программное обеспечение для медиа-дизайна», «Медиа-маркетинг, рекламные финансы и статистика», «Файк-новости в СМИ», «Анонсы, репортажи и интервью в Интернете», «История и современная структура Интернета», «Интернет-журналистика», «Социальные сети и блоги. в Интернете »,« Инфографика и визуализация данных »,« Макроэкономика »,« Теория и практика медиамаркетинга »,« Маркетинг в социальных сетях »и« Теория и практика новых медиа »,« Мультимедиа в интернет-медиа »,« Иджти Учебная, методическая, научно-методическая, исследовательская работа по дисциплинам «Журналистика в нефтяных сетях», «Цифровые технологии в медиа-менеджменте», «Медиа-проекты и менеджмент в Интернете», а также обучение, повышение квалификации и переподготовка и организационная подготовка, духовно-просветительская работа.
2. Полностью обновлены учебники по указанным дисциплинам, постоянно обновляются учебные пособия, учебные пособия. В Центре информационных ресурсов университета все темы представлены в книжной и электронной версиях. II. Магистратура на кафедре
5A220101 - «Интернет-журналистика».
Предметы, преподаваемые на кафедре в сфере высшего образования:
«Копирование в сфере журналистики»;
«Пресса в Интернете»;
«Информационные технологии»;
«Реклама на телевидении»;
«Реклама в прессе»;
«Реклама на радио»;
«Теория и практика рекламы»;
«Цифровая фотожурналистика»;
«Основы медиа-дизайна»;
«Практические пакеты для создания анимации»;
«Креативный дизайн»;
Программное обеспечение для медиа-дизайна;
«Медиа-маркетинг, рекламные финансы и статистика»;
«Фейк-новости в СМИ», «Анонсы, репортажи и интервью в Интернете»;
«История и современная структура Интернета»;
«Интернет-журналистика»;
«Социальные сети и блоги в Интернете»;
Инфографика и визуализация данных;
Макроэкономика;
«Теория и практика медиа-маркетинга»;
"Маркетинг в области СМИ".
5A220101 - Магистр «Интернет-журналистика»:
«Теория и практика новых медиа»;
«Мультимедиа в Интернет-СМИ»;
«Журналистика в социальных сетях»;
«Цифровые технологии в медиа-менеджменте»;
Интернет-медиа-проекты и менеджмент.
Научные и научно-методические работы
Научный потенциал кафедры составляет 40%. Из них 1 преподаватель имеет докторскую степень, 5 кандидатов наук, 2 кандидата наук.
Средний возраст преподавателей кафедры - 36 лет. За время работы в университете преподавателями кафедры подготовлены 1 монография, 3 учебника, 1 учебное пособие. Духовно-просветительская работа
По плану, установленному профессорами и преподавателями кафедры, проводятся встречи, круглые столы и лекции на различные темы с представителями СМИ и учреждениями.
В группах работают 12 преподавателей кафедры. Они проводят духовно-просветительскую работу в группах.