Sherzodxon QUDRATXO‘JAning “Globallashuv: ijobiy va salbiy tomonlari” mavzusidagi ochiq ma‘ruzasi
Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori - Sherzodxon QUDRATXO‘JA universitet talabalari uchun ochiq ma‘ruzada qatnashdi. Tinglovchilarning aksariyati Siyosatshunoslik yonalishi talabalari edi.
Maruza davomida Sherzodxon QUDRATXO‘JA globallashuv sarmoyadorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratib, katta miqdordagi moliyaviy resurslarni safarbar qilish imkoniyatini yaratayotganini, bu esa bozorlarning ko‘payib borishi davrida kengroq moliyaviy vositadan foydalanishga imkon berishini takidladi.
Maruzachi globallashuvning salbiy jihatlari haqida gapirar ekan, globallashuv milliy davlatlarning yo‘q bo‘lib ketishiga, yagona jahon hukumati tuzilishiga olib kelishini takidladi;  rivojlangan mamlakatlar va uchinchi dunyo mamlakatlari o‘rtasidagi farq chuqurlashadi; axborot jamiyatining iqtisodiy resurslari – talim va farovonlik hamma joyda bo‘lmaydi, balki bir necha kishining qo‘lida to‘planib, bandlik va daromad darajasidagi farqni oshiradi; tashqi savdo va eksport bilan bog‘liq sohalar foyda keltiradi;  xomashyo eksportiga yo‘naltirilgan mamlakatlarning G‘arbning xomashyo qo‘shimchasiga yoki uning abadiy qarzdoriga aylanish xavfi mavjud.
Globallashuv muammolari va uning xalqaro munosabatlarning individual subektiga tasiri mavzusidagi maruzani yakunlar ekan, globallashuv jarayonidan kamchiliklarga qaraganda birmuncha ko‘proq afzalliklar borligi takidlandi.
Globallashuvdan yashirinib bo‘lmaydi. Global jarayonlar mahalliy jarayonlardan ustun turadi. Shuning uchun, siz hayotingizga biror narsa kiritmasdan oldin, siz olgan ma’lumotlarga nisbatan ko‘proq ehtiyot bo‘lishingiz va tekshirishingiz kerak.

Открытая лекция Шерзодхона Кудратходжаева на тему «Глобализация: плюсы и минусы»
Ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций – Шерзодхон КУДРАТХОДЖАЕВ выступил на открытой лекции для студентов Университета журналистики и массовых коммуникаций. Основную часть слушателей составляли студенты направления «политология».
В ходе лекции, Шерзодхон Кудратходжаев сделал акцент на то, что глобализация предоставляет возможность мобилизации значительного объема финансовых ресурсов, формируя благоприятные для инвесторов условия, что позволит использовать более широкий финансовый инструментарий на возросшем количестве рынков.
Говоря о минусах глобализации, лектор отметил, что глобализация приведет к отмиранию национальных государств, к созданию единого мирового правительства; углубится разрыв между развитыми государствами и странами третьего мира; экономические ресурсы информационного общества — образование и благосостояние — не будут распространяться повсеместно, а сконцентрируются в руках немногих, увеличивая расхождение в уровне занятости и доходов; выгоду получат отрасли, связанные с внешней торговлей и экспортом; есть опасность для стран, у которых сырьевая экспортная ориентация, стать сырьевым придатком Запада либо вечным его должником.
Подводя итог лекции о теме проблем глобализации и влияния ее на отдельно взятого субъекта международных отношений, было констатировано, что плюсов от процесса глобализации несколько больше, чем минусов.
От глобализации невозможно укрыться, она необратима и стремительна. Глобальные процессы преобладают над локальными. Поэтому стоит тщательнее относиться к получаемой информации и проверять, прежде чем принести что-то в свою жизнь