O‘zJOKUda navbatdagi onlayn-konferensiya
2020-yilning 23-dekabr kuni soat 11:00 da O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti Xalqaro jurnalistika va jamoatchilik bilan aloqalar fakulteti PR va xalqaro kommunikatsiya kafedrasi tomonidan “O‘zbekiston xalqaro media imidjining kognitiv aspektlari: nazariya va amaliyot” mavzusidagi onlayn konferentsiyasi o‘tkazildi.
Anjuman doirasida quyidagi mavzular muhokama qilindi: xalqaro media tizimlar va  media muhitning joriy holatini (respublika va xalqaro kesimda) tahlil etish; davlat imidji masalasiga doir yangi yondashuvlarga nazar tashlash, davlat boshqaruvi organlari axborot xizmatlarining xalqaro jurnalistlar va OAVlari bilan ishlash masalasiga e’tibor qaratish, xalqaro media va jamoatchilik bilan aloqalar tizimida kadrlar tayyorlash masalasi va ta’limi muammolari. Unda yurtimiz oliy ta’lim muassasalari vakillari qatorida “Amerika ovozi” o‘zbek xizmati, BBC o‘zbek xizmat, France Press, Interfax, Sputnik, Sinhua axborot agentliklari, ВГТРК, TRT teleradiokompaniyasi ijodkorlarining ma’ruza qilishlari kutiladi.
Anjuman quyidagi yo‘nalishlarda olib boriladi:
- xalqaro media tizimlar va media muhitning joriy holati;
- davlat imidji masalasiga doir yangicha yondashuvlar;
- davlat boshqaruvi organlari axborot xizmatlarining ishlash usullari va media bilan aloqalari; mamlakat imidjini yaratishda kognitivlik aspekti;
- O‘zbekiston imidji xalqaro jurnalistlar talqinida;
- O‘zbekiston xalqaro media imidjini yaratishda til va uslub imkoniyatlari;
- Xalqaro media va jamoatchilik bilan aloqalar tizimida kadrlar tayyorlash masalasi;
- xalqaro imidj va so‘z erkinligi.
Mazkur anjumanda media sohasidagi xorijiy va milliy ekspertlar, OAV vakillari bilan hamkorlik va muntazam muloqot imkoniyati yaratiladi. Anjumanda bildirilgan fikrlar, yangi g‘oyalar, innovatsion yondashuvlar O'zJOKU xalqaro jurnalistika, axborot xizmatlari va jamoatchilik bilan aloqalar mutaxassisligi bo‘yicha ta’lim dasturlari va kadrlar malakasini oshirish dasturlarini ishlab chiqishda amaliy va nazariy yordam beradi.

Очередная онлайн-конференция в УЖМК
23 декабря 2020 года в 11:00 на кафедре PR и международные коммуникации факультета международной журналистики и связей с общественностью Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана состоится онлайн-конференция на тему: «Когнитивные аспекты международного медийного имиджа Узбекистана: теория и практика».
На конференции будут обсуждены следующие темы: анализ текущего состояния международных медиа-систем и медиа-среды (национальных и международных); обсуждение новых подходов к вопросу общественного имиджа, роль информационных служб государственного управления в работе с международными журналистами и СМИ; вопросы обучения и воспитания в системе международных СМИ и связей с общественностью. Ожидается, что на мероприятии выступят представители узбекской службы «Голос Америки», Узбекской службы ВВС, France Press, Интерфакса, Sputnik, агентства Синьхуа, ВГТРК и TRT.
Конференция будет проходить по следующим направлениям:
- современное состояние международных медиа-систем и медиа-среды; новые подходы к образу государства;
- методы работы информационных служб органов государственного управления и СМИ;
- образ Узбекистана в интерпретации международных журналистов;
- языковые и стилевые возможности в создании международного медиа-имиджа Узбекистана;
-Обучение в системе международных СМИ и связей с общественностью.
Конференция предоставит возможность для сотрудничества и регулярного общения с зарубежными и отечественными медиа-экспертами и представителями СМИ. Представленные на конференции новые идеи и инновационные подходы окажут практическую и теоретическую помощь в разработке образовательных программ и программ повышения квалификации в области международной журналистики, информационных услуг и связей с общественностью.