“Jurnalistika va axborot” ta’lim sohasi bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashning ilk yig‘ilishi
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining “Oliy ta’lim yo‘nalishlarini optimallashtirish jarayonida me’yoriy-uslubiy hujjatlarni ishlab chiqish to‘g‘risida”gi 193-son buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zJOKUda “Jurnalistika va axborot” ta’lim sohasi bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengash yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig'ilishda Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi direktori Asad Xodjayev, "Yangi O‘zbekiston" va "Pravda Vostoka" gazetalari bosh muharriri Salim Doniyorov, Milliy teleradio kompaniyasi raisi birinchi o'rinbosari Madamin Safarov, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy taʼlimni rivojlantirish tadqiqotlari markazi direktori Mahmudjon Boltabayev hamda jurnalist kadrlar tayyorlaydigan oliy o'quv yurtlaridan vakillar ishtirok etishdi.
Jurnalistika va axborot ta’lim sohasi bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash a’zolaridan iborat tarkibga O‘zJOKU rektori, professor Sherzodxon Qudratxo‘ja raislik qildi.
Majlisda kengash a’zolari jurnalistika ta’lim sohasiga zamonaviy yangi bilimlarni kiritish, eskirgan darslar o‘rniga yuqori talabga ehtiyoj bo‘lgan yo‘nalishlarni joriy etish bo‘yicha o‘rinli takliflarni bildirdi.
Yozgi ta'tilda talabalarni jurnalistik bilimlari va ko'nikmalarini oshirishga qaratilgan dasturlar ishlab chiqish, hududiy tahririyatlar va teleradiokanallarda amaliyot uchun sharoitlar yaratish yuzasidan kelishib olindi.

Первое заседание Координационного совета в сфере образования «Журналистика и информация»
Сегодня прошло заседание Координационного совета по образовательной сфере «Журналистика и информация», которое было организовано в рамках исполнения приказа Министра высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан №193 о разработке нормативно-методических документов в процессе оптимизации направлений высшего образования. Заседание прошло в УЖМКУз.
На встрече присутствовали директор Агентства информации и массовых коммуникаций Асад Ходжаев, главный редактор изданий «Янги Узбекистон» и «Правда Востока» Салим Дониеров, первый заместитель председателя Национальной телерадиокомпании Мадамин Сафаров, Махмуджон Болтабаев, директор Научно-исследовательского центра развития высшего образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан. Также были приглашены представители ведущих ВУЗов, где готовят журналистов.
Координационный совет в области журналистики и информационного образования возглавил ректор УЖМКУз, профессор Шерзодхан Кудратходжа.
На заседании члены совета выдвинули ряд предложений, направленных на интеграцию новейших знаний в область журналистского образования и замещение устаревших дисциплин актуальными направлениями.
Было принято решение о создании программ, направленных на улучшение знаний и навыков студентов в области журналистики в период летних каникул, а также о предоставлении возможностей для прохождения практики в региональных СМИ и на телерадиоканалах.