Chingiz Aytmatovning 95 yilligiga bag‘ishlangan tadbir
Bugun O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida (O‘zJOKU) buyuk qirg‘iz yozuvchisi Chingiz Aytmatovning 95 yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir Xalqaro Issiqko‘l Forumi bilan hamkorlikda "Chingiz Aytmatov va O‘zbekiston" mavzusida tashkil etildi.
Chingiz Aytmatov, jahon adabiyoti va madaniyatiga ulkan hissa qo‘shgan yozuvchi sifatida e'tirof etiladi. Tadbirda taniqli mehmonlar ishtirok etdi, jumladan, Issiqko‘l forumining vitse-prezidenti Dinara Jumabayeva, O‘zJOKU rektori, professor Sherzodxon Qudratxo‘ja, Filologiya fanlari nomzodi, dotsent Zuhriddin Isomiddinov, Xalqaro Chingiz Aytmatov Akademiyasi akademigi, yozuvchi va shoir Nurali Qobul hamda O‘zbekistondagi Qirg‘iziston Respublikasi elchixonasi elchi maslahatchisi Baxit Asangul.
Tadbir davomida tomoshabinlarga Chingiz Aytmatovning mashhur "Jamila" qissasi asosida yaratilgan myuzikl namoyish etildi. Shuningdek, Dinara Jumabayeva ijodiga bag‘ishlangan shishada tasvirlangan mozaika ko‘rgazmasi taqdim etildi. Bu tadbir orqali Chingiz Aytmatovning ijodiy merosi yana bir bor yuksak qadrlanib, uning asarlari va faoliyati yodga olindi.

Юбилейное мероприятие в честь 95-летия Чингиза Айтматова
Сегодня в Университете журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана прошло мероприятие, посвящённое 95-летию знаменитого кыргызского писателя Чингиза Айтматова. Организация мероприятия была осуществлена совместно с Международным Иссык-Кульским форумом, которое было посвящено теме «Чингиз Айтматов и Узбекистан».
Чингиз Айтматов признан во всем мире как великий автор, чьё творчество оказало большое влияние на развитие мировой литературы и культуры. На данном мероприятии присутствовали многие уважаемые гости, включая Динару Джумабаеву, занимающую пост вице-президента Иссык-Кульского форума, ректора Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана профессора Шерзодхана Кудратходжа, кандидата филологических наук, доцента Зухридина Исомиддинова, академика Международной академии Чингиза Айтматова, писателя и поэта Нурали Кабула, а также Бахита Асангула, советник посла Посольства Кыргызской Республики в Узбекистане.
Во время мероприятия гостям был представлен мюзикл, созданный по мотивам известного произведения Чингиза Айтматова под названием «Джамиля». Кроме того, была организована выставка стеклянной мозаики за авторством Динары Джумабаевой. Это событие стало ещё одним подтверждением высокого уважения к творческому наследию Чингиза Айтматова, позволив вспомнить его труды и заслуги.