Bayram tadbiri tashkil etildi
Bugun O'zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida "Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni" munosabati bilan tadbiri tashkil etildi.
Universitet ta’lim tizimini rivojlantirish, Xalqaro miqyosda universitet nufuzini oshirish, ilmiy hamkorlikni keng yo‘lga qo‘yish hamda o‘zaro do‘stlik aloqalarini o‘rnatish uchun qo‘shgan hissalarini munosib taqdirlash maqsadida O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida ta’sis etilgan, O‘zJOKU "Faxriy professori" hamda "Faxriy dotsenti" faxriy unvoni bilan taqdirlash to‘g‘risidagi universitet Kengashining qarori asosida bir guruh jurnalistikamiz fidoiylari, jurnalistika ta’limida munosib hissa qo‘shib kelayotgan ustozlar qolaversa Xorijiy hamkorlarimizdan bir guruhi O‘zJOKU faxriy unvonlariga munosib deb ko‘rildi.
Taqdirlangan ro'yxati bilan tanishishingiz mumkin.
Faxriy professor
Serkan Kayalar — Turk Hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TİKA) prezidenti (Turkiya);
Prof. Dr. Sayit Yusuf — Turksoy Bosh kotib o‘rinbosari (Turkiya);
Frederik Starr — Orta Osiyo-Kavkaz instituti va Ipak yo‘lini dasturi asoschisi (AQSH);
Aydin Usta — Mimar Sinan universiteti Fan-adabiyot fakulteti Tarix kafedrasi o‘qituvchisi (Turkiya);
Chag‘la Gul Yassaviy — Istanbul Kultur universiteti Iqtisodiy va boshqaruv fanlari fakulteti Siyosat fani va xalqaro aloqalar kafedrasi boshlig’i (Turkiya);
Zebiniso Kamalova — Istanbul tijorat universiteti Inson va jamiyat fakulteti Ta’lim fanlari kafedrasi o‘qituvchisi (Turkiya);
Abdusaid Ko‘chimov — O‘zbekiston milliy axborot agentligi bosh direktori;
Farmon Toshev — “Zarafshon” va “Samarkandskiy vestnik” gazetalari birlashgan tahririyati bosh muharriri;
Muhammadjon Obidov — O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan jurnalist, "Farg‘ona haqiqati" gazetasining bosh muharriri;
Qobilbek Karimbekov — Siyosiy sharhlovchi;
Bobir Alixanov — O'zbekiston televedineyesi faxriysi
Valeriy Biryukov — “TASS” axborot agentligining O‘zbekistondagi muxbiri ;
Husan Ermatov — “Ishonch” va “Ishonch-Doverie” gazetalari bosh muharriri;
O‘tkir Rahmatov — “Xalq so‘zi” va “Narodnoye slovo” gazetalari Bosh muharriri;
Mirzahakim To‘xtamirzayev —Sport jurnalistika faxriysi, “Sport” gazetasi bosh muharriri, pedagogika fanlari nomzodi, dotsent;
Anton Antonov-Ovseenko — O'zJOKU Media nazariyasi va amaliyoti kafedrasi professori (Rossiya);
Muslimbek Yuldashev — O'zbekiston televideniye faxriysi, O'zJOKU Xalqaro va audiovizual jurnalistika kafedrasi dotsenti;
Nasiba Ibragimova — O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist, O'zJOKU Xalqaro va audiovizual jurnalistika kafedrasi o'qituvchisi;
Ra’noxon Djo‘rayeva — O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi, O'zJOKU Xalqaro va audiovizual jurnalistika kafedrasi o'qituvchisi;
Gulnora Maxkamova — O‘zbekiston respublikasida xizmat ko‘rsatgan jurnalist, O'zJOKU Xalqaro va audiovizual jurnalistika kafedrasi o'qituvchisi.
Faxriy dotsent unvoni bilan
Alisher Badalov — O‘zbekiston televideniye faxriysi, O'zJOKU Xalqaro va audiovizual jurnalistika kafedrasi o'qituvchisi;
Rixsitilla Umarov — O'zbekiston televideniye faxriysi, O'zJOKU Harbiy va sport jurnalistika kafedrasi katta o‘qituvchisi;
Abduvaxab Kadirov — O'zbekiston televideniye faxriysi, O'zJOKU Xalqaro va audiovizual jurnalistika kafedrasi o‘qituvchisi;

Было организовано праздничное мероприятие
Сегодня в Университете журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана было организовано мероприятие, посвященное «Дню работников печати и средств массовой информации».
В знак признательности за весомый вклад в совершенствование системы высшего образования, повышение авторитета университета на международной арене, расширение научных связей и укрепление дружественных отношений, Университет журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана принял решение о присвоении почётных званий «Почётный профессор» и «Почётный доцент» группе преданных своему делу журналистов, преподавателей, которые внесли значительный вклад в развитие журналистики, а также ряду зарубежных партнёров. Эти люди были удостоены звания почётного профессора/доцента УЖМКУз.
Вы можете ознакомиться со списком награжденных.
Звание "ПОЧЕТНЫЙ ПРОФЕССОР"
Серкан Кяалар — Президент Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (ТIKA) (Турция);
Проф. Др. Саит Юсуф — Заместитель Генерального секретаря ТЮРКСОЙ (Турция);
Фредерик Старр — Основатель Института Центральной Азии и Кавказа и программы "Шелковый путь" (США);
Айдын Уста — Преподаватель кафедры истории факультета искусств и литературы Университета Мимар Синан (Турция);
Чагла Гюль Ясавий — Заведующая кафедрой политологии и международных отношений факультета экономики и управления Стамбульского университета культуры (Турция);
Зебинисо Камалова — Преподаватель кафедры педагогических наук факультета гуманитарных и социальных наук Стамбульского коммерческого университета (Турция);
Абдусаид Кучимов — Генеральный директор Национального информационного агентства Узбекистана;
Фармон Тошев — Главный редактор объединенной редакции газет "Зарафшон" и "Самаркандский вестник";
Мухаммаджон Обидов — Заслуженный журналист Республики Узбекистан, главный редактор газеты "Фергана хакикати";
Кобилбек Каримбеков — Политический обозреватель;
Бобир Алиханов — Ветеран Узбекского телевидения;
Валерий Бирюков — Корреспондент информационного агентства ТАСС в Узбекистане;
Хусан Эрматов — Главный редактор газет "Ишонч" и "Ишонч-Доверие";
Откир Рахматов — Главный редактор газет "Халк сузи" и "Народное слово";
Мирзахаким Тухтамирзаев — Ветеран спортивной журналистики, главный редактор газеты "Спорт", кандидат педагогических наук, доцент;
Антон Антонов-Овсеенко — Профессор кафедры теории и практики медиа УЖМКУз (Россия);
Муслимбек Юлдашев — Ветеран Узбекского телевидения, доцент кафедры международной и аудиовизуальной журналистики УЖМКУз;
Насиба Ибрагимова — Ветеран Узбекского телевидения, преподаватель кафедры международной и аудиовизуальной журналистики УЖМКУз;
Ранохон Джураева — Заслуженный работник культуры Узбекистана, преподаватель кафедры международной и аудиовизуальной журналистики УЖМКУз;
Гульнора Махкамова — Заслуженный журналист Республики Узбекистан, преподаватель кафедры международной и аудиовизуальной журналистики УЖМКУз.
Звание "ПОЧЕТНЫЙ ДОЦЕНТ"
Алишер Бадалов — Ветеран Узбекского телевидения, преподаватель кафедры международной и аудиовизуальной журналистики УЖМКУз;
Рихситилла Умаров — Ветеран Узбекского телевидения, старший преподаватель кафедры военной и спортивной журналистики УЖМКУз;
Абдувахаб Кадиров — Ветеран Узбекского телевидения, преподаватель кафедры международной и аудиовизуальной журналистики УЖМКУз;