Universitet jamoasining tabrigi
Bundan ikki yil muqaddam, ya’nikim 2018-yil 24-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga muvofiq O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti tashkil etilgan edi. Bugun bizning universitetimiz 2 yoshda!
Qisqa davr mobaynida universitet jamoasi samarali ishlarni amalga oshirdi: universitetga yangi-yangi yo‘nalishlar qo‘shildi. Talabalarimiz 1-2-kurs bo‘lishiga qaramasdan iqtidorli talabalar orasidan jurnalistikani sevuvchi yoshlar yetishib chiqa boshladi. Sohani toshi qiyin va mehnati og‘ir bo‘lishiga qaramasdan yoshlarimiz 2 yildan buyon jurnalistika sohasida mehnat qilishning eng ichki sir-asrorlarini, murakkab jihatlarini ham ko‘ra bilishni o‘rganmoqdalar.
Shu davr ichida universitetda 3 ta xalqaro konferensiya o‘tkazildi. 20 dan ziyod universitetlar bilan xalqaro memorandum imzonlandi, 3 ta PhD dissertatsiyasining himoyasi bo‘lib o‘tdi. Bu yil esa dastlabki magistrlarning himoyasi bo‘lib o‘tadi.
Universitet professor-o‘qituvchilari, universitet jamoasi 2 yil davomida deyarli hech bir kunni yangi tashabbussiz, yangi g‘oyasiz, yangi bir faoliyatsiz amalga oshirmagan. Har kuni biz yangi loyihalar ustida ishlaymiz va jurnalistikani rivojlantirishimiz uchun nima qilishimiz kerak, jurnalistikamizga qanday yoshlar kerak, jurnalistlarning yangi avlodini tarbiyalashda nimalarga e’tibor berish kerak degan savollarga yechim va javob qidiramiz.
Universitet hududida taniqli insonlar, mashhur jurnalistlar, yozuvchilar, xorijiy mehmonlar, siyosatchilar bilan o‘tkazilgan uchrashuvlarning son sanog‘i yo‘q. Ularning har biri bizning yosh jurnalistlarimizni, bo‘lajak jurnalistika kasb egalari uchun mahorat maktabini o‘tayapti.
2 yillikni biz masofada nishonlayapmiz. Lekin shunga qaramasdan qalban har bir universitet talabasi, o‘qituvchisi, xodimi, xususan men ham, bir-birimizga juda yaqinmiz. Nasib qilsa, pandemiyadan so‘ng barchamiz universitetning go‘zal hududida ko‘rishib bu kunni bayramona nishonlaymiz.
Men universitetni, barcha talabalarimizni, bo‘lajak hamkasblarimni, professor-o‘qituvchilarni, universitet jamoasini 2 yillik bilan tabriklayman va yaqin kunlarda diydor ko‘rishganimizda boshlagan ijodiy zaxmatki katta ishlarimizning bardavom bo‘lishini va bu yo‘lda yana bir kuch bo‘lib harakat qilishimizni tilab qolaman.
Qolaversa, barchani Hayit bayrami bilan chin yurakdan tabriklayman. Hammaga sihat-salomatlik, cheksiz baxt va oilaviy xotirjamlik tilab qolaman!
Universitet rektori Sherzodxon Qudratxodjayev.
Аssalomu alaykum qadrli yurtdoshlar, aziz hamkasblar, hurmatli talabalar!
Bugun biz uchun ikki karra xursandchilik, bugun universitet jamoasi uchun qo‘shaloq bayram. Bir tomonda yurtimizda Iyd ul Fitr ramazon hayiti nishonlanayotgan bo‘lsa, ikkinchi tomondan qadrdon universitetimiz 2 yoshga to‘ldi.
O‘zbekistonda birinchi bor Muxtaram Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan ikki yil oldin shu kuni universitetimiz tashkil etilgan edi. Shundan buyon ziyo ulashuvchi bu dargoh bo‘lajak jurnalistlar uchun katta bir maskanga aylandi. Universitet 2 yil davomida yoshlarimizga taʼlim-tarbiya o‘chog‘i boʼlib xizmat qildi, jurnalistikaning mashaqqatli yo‘lida zabardast bo‘lishni o‘rgatdi, olimlar uchun imkoniyatlar eshigini ochdi. Qisqa vaqt mobaynida samarali ishlar olib borildi va yaqin kelajakda universitet mamlakatdagi jurnalistika sohasiga oid taʼlim dargohlariga poydevor ilm dargohi bo‘lishiga umidvormiz.
2 yilda 700 dan ortiq yoshlarni bag‘riga olgan universitet kelajakda minglab jurnalistika sohasiga qiziqqan yoshlarni qamrab olishni rejalashtirgan, 3 nafar olimning ilmiy izlanishlarini qo‘llab-quvvatlagan universitet kelajakda yana ko‘plab olimlarni yetishtirib chiqarishni, ularni himoyasida tayanch bo‘lishni maqsad qilgan, universitetda sohaga oid o‘nlab adabiyotlar nashr etildi va adabiyotlar sonini yanada ko‘paytirish uchun izlanib, tun-u kun mehnat qilishni maqsad qildi.
Bu dargoh yoshlik, shijoat, kuch-quvvat, izlanishlar maskani. Bu yerda ta’lim berayotgan professorlar, taniqli jurnalistlar, yosh olimlarning va universitet jamoasining say-harakatlari bilan universitet yangi marralarni zabt etishiga ishonamiz.
Universitetimizning 2 yoshi va Ramazon oyining hayit ayyomi barchamizga muborak bo‘lsin.
O‘quv va tarbiyaviy ishlar bo‘yicha prorektor Аlisher Matyakubov.
Qo‘shaloq bayram muborak aziz jamoa!
O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar Universiteti tashkil etilganining ilk kundayoq ilmiy faoliyatga katta e’tibor qaratish muhimligini angladi. Bakalavr, magistratura yo‘nalishlarini shakllantirish, yangi yo‘nalisharni joriy etish bilan bir qatorda, ilmiy yo‘nalishda amalga oshirilishi kerak bo‘lgan ishlar, yangiliklar borasida o‘ylandi.
Birinchi yil bitta, ikkinchi yil esa ikkita PhD himoyasi amalga oshirildi. Umid qilamizki, har yili bu rivojlanish xuddi shu progressiyada dinamik tarzda yildan yilga o‘sib boraveradi. Bu yo‘lda biz, yosh tadqiqotchilarga, ilmiy ishini boshlagan jurnalistlarga, jurnalistikaning muammolarini o‘rganuvchi, ilg‘or jahon tajribasini joriy etishda ilmiy asoslar yaratishga, milliy jurnalistikamizni rivojlantirishga qaratilgan ilmiy mavzularni tanlab, ular bo‘yicha ilmiy izlanishlar qilishga bel bog‘lagan tadqiqotchilarga doim ko‘maklashishga, qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz.
Universitet 2 yilligi esa dastlabki magistrlik himoyalari bilan bog‘liq va ularning salohiyati biz uchun muhim, chunki bo‘lajak ilmiy tadqiqotchilar safi yoshlar bilan tobora kengayib borishiga umid qilamiz.
Jamoamizni tabriklab, xar birimiz uchun o‘ta ma’suliyatli jurnalist kasbi va zahmatli ilmiy faoliyatda zafarlar tilayman.

Поздравления в честь двухлетия Университета
Два года назад, 24 мая 2018 года, Постановлением Президента Республики Узбекистан был создан Университет журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана. И сегодня нашему университету исполнилось 2 года!
За короткий промежуток времени команда университета проделала большую, эффективную работу, в результате которых каждый год в университете открываются новые направления обучения, увеличивается количество поступающих. Несмотря на то, что в университете обучаются студенты первых и вторых курсов, многие из них уже являются полноценными журналистами, и сейчас они уже работают в престижных и известных отечественных СМИ. Сегодня каждый студент нашего Университета осознает насколько нелегкой и ответственной является профессия журналиста, насколько тернист путь к профессионализму.
За 2 года Университетом организованы 3 международные научные конференции, подписано свыше 20 международных меморандумов о сотрудничестве с зарубежными ВУЗами. Научная деятельность, внимание к которой было обращено с первых дней нашей работы тоже дала свои плоды, здесь прошли защиты трёх PhD диссертаций, а в этом учебном году первые магистры получат дипломы.
Команда университета, включая профессоров, преподавателей, уже два года не провела ни дня без новых инициатив и идей. Каждый день мы работаем над новыми проектами, ищем решения для повышения качества журналистского образования.
Невозможно сосчитать число визитов известных людей, популярных журналистов, талантливых писателей, политиков и зарубежных гостей в наш университет, которые проводят интерактивные мастер-классы для будущих журналистов.
В связи с коронавирусной пандемией мы празднуем двухлетие университета на расстоянии. Несмотря на это, каждый студент, преподаватель, сотрудник университета, в частности и я, всегда вместе и расстояние нам не помеха.
От всей души поздравляю студентов, будущих коллег, профессоров, сотрудников университета с двухлетием Университета. Желаю всей нашей дружной Университетской семье новых профессиональных и жизненных успехов! Пользуясь случаем, хочу также поздравить наших соотечественников с праздником Рамазан Хаит. Желаю всем семейного благополучия!
Здравствуйте, дорогие соотечественники, уважаемые студенты!
Сегодня для нас двойной праздник: с одной стороны, по всей стране отмечаем Рамазан Хайит, а с другой - двухлетие нашего любимого университета!
Университет был создан два года назад по инициативе главы нашего государства. С тех пор университет стал для студентов площадкой для получения знаний в области журналистики. В течение двух лет университет стал очагом знаний для молодежи, открыл двери возможностей для ученых. За короткое время была проделана большая эффективная работа.
Университет, в котором обучаются более 700 студентов, планирует охватить тысячи юношей, заинтересованных в журналистике, поддерживает научные исследования и стремится вырастить в ближайшем будущем большое количество ученых. За это время в университете изданы десятки учебных пособий и число учебных, научных пособий растет с каждым днем.
Это учебное заведение - место молодости, энтузиазма, силы, новых исследований. Мы верим, что благодаря усилиям профессоров, известных журналистов, молодых ученых и всей команды университета, наш ВУЗ покорит новые вершины.
Поздравляю всех с Рамазан Хайит и двухлетием нашего университета.
Проректор по учебной и воспитательной части, Алишер Матякубов.
Сегодня нашему Университету исполнилось 2 года! С двойным праздником Вас, дорогая команда университета!
С первых дней открытия Университет журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана осознал важность уделения внимания научной деятельности. Наряду с формированием бакалавра и магистратуры и внедрением новых направлений, был рассмотрен вопрос научного потенциала университета.
В 2018 году прошла первая, в 2019 году - вторая защита PhD. Надеемся, что данная тенденция будет динамично расти из года в год. Мы всегда готовы помочь и поддержать начинающих журналистов, молодых исследователей, изучающих журналистские проблемы, создающих научную основу для внедрения передового мирового опыта, выбирающих научные темы, направленные на развитие нашей национальной журналистики.
А двухлетие университета связано с защитами магистерских диссертаций. Их потенциал важен для нас, потому что мы надеемся, что в рядах будущих исследователей будут и представители молодого поколения.
Поздравляю нашу команду и желаю всем успехов в профессиональной журналистской деятельности и сил в плодотворной научной деятельности.